Çözümler

Kapalı Alanlarda Dragon

Geçmişte, sinema salonu, tiyatro salonu, buz pisti, yüzme havuzu, opera evi, alışveriş merkezi gibi kapalı ve kalabalık alanlarda nem ve sıcaklık kontrolü, içerideki nemli ve sıcak havayı fan ve havalandırma sistemleri kullanılarak dışarıdaki göreceli soğuk ve kuru havayla değiştirilirek sağlanmaktaydı. İç ortamdaki sıcak ve yüksek nemli havaya kıyasla, atmosfer havası çoğu zaman daha konforlu olduğu için bu yöntem kullanılmaktaydı, fakat dışarıdan alınan bu havayı kullanıma uygun hale getirmek için soğutmak veya ısıtmak gerekmektedir.

Özellikle soğuk iklimlerde, içerideki sıcak ve nemli havayı tahliye edip dışarıdan soğuk ve kuru hava almak enerji tüketiminde artışa ve masrafların yükselmesine sebep olmaktadır. Havadaki yüksek bağıl nem oranı ekipmanların kullanım ömründe kısalmaya, metallerde korozyon ve paslanmaya, duvarlarda rutubet ve çürümeye sebep olmaktadır. Başta gelen bu sorunlar, uzun vadede yapılara hasar vermekte, işletmelerin yüksek maliyetli onarımlar yapmaya mecbur kalmasına, iş kesintilerine ve pahalı faturalara sebep olmaktadır.

Enerjinin pahalılaşması, küresel ısınma ve üretilen enerjinin verimliliği konusundaki bilincin artmasıyla, insanlık enerji tüketimini mümkün olan her alanda azaltmaya yönelik çalışmalarını artırmaktadır. Bu, ısıtma ve soğutma sektörünü Ar&Ge’ye daha fazla zaman ve para harcamaya, daha verimli makinelerin üretilmesine yönelik çalışmaya, ısı aktarım ünitelerindeki enerji kayıplarını düşürmek için yeni teknolojiler aramaya yöneltmektedir. Bu şartları göz önünde bulundurarak, günümüzde sıcaklık ve nem kontrolünü bu şekilde hava sirkülasyonu ile sağlamak artık geçerli ve yeterli bir çözüm değildir.

SAĞLIKLI + KONFORLU

Örneğin kapalı bir yüzme havuzunda nem kontrolü sağlamak için kullanılan geleneksel yöntem, ortamdaki havayı çiğ noktasına kadar soğutmak ve yoğuşan suyu dış atmosfere fanlarla tahliye etmekti. Bu yöntem son derece verimsiz ve yüksek miktarda enerji tüketen bir işlem olduğu için, desikant kullanan nem alma teknolojisine kıyasla artık kullanım dışı kalmıştır.

Bu bağlamda, Dragon’un patentli benzersiz sıvı desikant teknolojisi ile bütün bu kaynak tüketimi ve enerji verimliliği sorunları ortadan kalkmaktadır. Kapalı ortamdaki havanın sıcaklık ve bağıl nem değerlerini ayrı ayrı ele alarak işleyen Dragon, çok daha temiz, sağlıklı ve dengeli bir ortam sağlayabilmektedir. Sahip olduğu yüksek verimli teknolojisi ile iç ortamdaki havayı işleyip nemini alarak ve gerektiği durumlarda ısıtıp soğutarak hem enerji tüketimi hem de yüksek bağıl nemden dolayı ortaya çıkan korozyon ve diğer çeşitli sorunları ortadan kaldırırken aynı zamanda havayı filtreleyip, temizleyerek daha sağlıklı ve konforlu bir ortam hazırlayabilme yeteneğine sahiptir. Ayrıca, havadan emilen su temizlendiği için isteğe göre rezerve edilebilir ve temizlik, sulama gibi amaçlarla kullanılabilir veya havuza geri aktarılabilir.

 

 


Çözümler