Tarımda Dragon

Tarımda Dragon

Sıcaklık, nem, hava dolaşımı, karbondioksit ve ışık ihtiyacı sağlıklı bitkiler elde etmek için hassas bir şekilde kontrol edilmesi gereken önemli çevre değişkenleridir. Bitkinin terleyerek dışarı attığı su inanılamayacak kadar fazladır. Bitki dokusundaki her 1kg büyüme süreci boyunca, bitki tipine göre 200 ila 1000 litre su terleme yoluyla dışarı atılır. Ortamdaki nem oranının artması böcek, küf ve bakteri sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu yüzden kapalı sera çiftçileri bu sorunlarla mücadele etmektedir. Dragon sistemleri nem düzenleme, hava temizleme ve bakterilerden arındırma görevlerini üstlenerek böcek, küf ve mantar problemlerini kolaylıkla ortadan kaldırmaktadır.

Yüksek kalitede ürünler elde etmek, bitkileri haşere ve hastalıklardan korumak için seranın her noktasındaki sıcaklık ve nem seviyesini belirlenmiş aralıkta tutmak çok önemlidir. Bu bağlamda, biz, su ve enerji gibi kısıtlı ve değerli kaynakların, asgari düzeyde kullanımını sağlamak için yenilikçi yönetim çözümleri sunuyoruz. Doğru iklim şartlarını sağlamak ve enerji kaybını engellemek için, ekimden hasat zamanına kadar verimli su ve enerji yönetimi sağlayabilmekteyiz.      

Tarım sektöründe korozyon, pH seviyesi, yüksek nem oranı, suyla uzun süreli temas, bakteriler, gübre veya ilaçlama gibi etkenlerden dolayı sıkça ortaya çıkan bir sorundur. Ekipman ömrünü uzatmak ve bakım masraflarını minimize etmek için sıcaklık ve nemi istenen değer aralıklarında tutmak gerekmektedir.

Mekasera adını verdiğimiz patentli yazılımımız sayesinde her çeşit bahvıçanlık ve tarım işine dünya çapında sürdürülebilir ve kullanıcı dostu çözümler üretmekteyiz. Bitkilerinizin günün her saatinde sağlıklı ve hızlı bir şekilde gelişebilmesi için gerekli mikarda ısı, nem, karbondioksit ve ışık ihtiyacını yazılımımız sayesinde nerede olursanız olun internet üzerinden kontrol edebilirsiniz. Bu teknoloji sizin zamandan, paradan ve diğer kaynaklardan tasarruf etmenizi sağlarken seranızı çevrimiçi olarak görüntülemenize, yönetmenize ve güvenliğini sağlamanıza yardımcı olmaktadır.

Özel tasarlanmış otomasyon ve görüntüleme sistemimiz, serada kullandığınız diğer teknolojiler ile birleşerek size gittiğiniz  her yerden gerçek zamanlı kontrol imkanı sağlar. İklimleme yazılımımız ısıtma ve soğutma bloklarını, devirdaim fanlarını, kontrol sensörlerinizi ve havalandırma pencerelerini kontrol etmek imkanı sağlamaktadır. Yönetim sistemi verilerinizi depolamanıza ve seranızın güvenliğini sağlamanıza yardımcı olur.

Sisteme opsiyonel olarak entegre edebileceğimiz CO2 Rejeneratörü, sera ortamındaki sıcaklığı sabit bir aralıkta tutabilmek ve bitkilerin en yüksek oranda fotosentez yapabilmesini sağlamak için kontrol sensörleri aracılığıyla ortama 1400 ppm değerine kadar  karbondioksit salabilmektedir.

Sera alanı içinde entegre edebileceğiniz piramit yetiştirme sistemiyle birim alanda yetiştirebileceğiniz ürün miktarını bitki tipine göre 5 ila 8 kat artırabilirsiniz.

Mekasera'nın sağladığı imkanları özetleyecek olursak;

  • Verimli, tasarruflu ve sürdürülebilir sulama
  • Özel sensörler aracılığıyla en iyi sıcaklık, nem, karbondioksit, su ve ışık oranını enerji yönetimiyle sağlama
  • Seranın enerji ve kaynak tüketimini tek bir sistem üzerinden yönetme ve kontrol etme imkanı
  • Verimli ve sağlıklı bitki gelişimi
  • Kameralar ile serayı gece gündüz görüntüleme imkanı
  • Mail veya sms ile anlık bilgilendirme alma imkanı

 

Uygulama Yerleri

✓ Seralar

✓ Kapalı Havuzlar

✓ Oteller

✓ Süper Marketler

✓ Spor Merkezleri

✓ Makine Daireleri

✓ Boyama Sanayi

✓ İlaç Depoları

✓ Restoranlar

✓ Fabrikalar

✓ Tavuk Çiftlikleri

✓ Okullar

✓ Buz Pistleri

✓ Hastaneler

✓ Huzurevleri

✓ Çamaşırhaneler

✓ Kuru Besin Depolama

✓ Müzeler / Arşiv

✓ Hayvan Bakımı